Avengers: Endgame meest succesvolle film wereldwijd, maar hoe doet de film het in Nederland?

Avengers: Endgame meest succesvolle film wereldwijd, maar hoe doet de film het in Nederland?

Foto: Avengers: Endgame / © Marvel Studios 2019


Met de release van Avengers: Endgame kon voor veel mensen het speculeren beginnen: zou het de film lukken om Avatar – de tot op heden financieel meest succesvolle film aller tijden – te passeren? Het antwoord: ja.

Aanvankelijk leek James Cameron’s sci-fi blockbuster de wereldwijde toppositie te kunnen behouden, maar mede dankzij een hernieuwde release met extra materiaal slaagde Marvel er vorig weekend in Avatar van de troon te stoten. Inmiddels heeft de film 2.793 miljard dollar opgehaald: een kleine 4 miljoen meer dan Avatar ($2.789 miljard). Wanneer er rekening wordt gehouden met inflatie, legt Avengers: Endgame het nog wel steeds af tegen Avatar. Ook Titanic en de eerste Star Wars-film nemen dan een hogere positie in. Gone with the Wind blijft de onbetwiste nummer één.

Avengers: Endgame in Nederland
Niet alleen wereldwijd is Avengers: Endgame een succes, ook in Nederland doet de film het erg goed: met 1,2 miljoen bezoekers en een opbrengst van bijna €13,5 miljoen is de film op dit moment zowel de best bezochte als meest financieel succesvolle film van het jaar. Wanneer we de film vervolgens vergelijken met andere successen in de Nederlandse bioscoop, valt op dat de film op de veertiende plek van meest succesvolle films sinds 1991 staat. Hiermee wordt Avengers: Endgame onderdeel van een selectief gezelschap, al blijken de Avengers bij ons dus wel iets minder populair te zijn dan in de rest van de wereld.

Films die in de afgelopen 28 jaar de hoogste recette behaalden in Nederland
Jaar van release (NL)Recette (x 1.000)Bezoek (x 1.000)
1.Titanic199823.5713.405
2.Bohemian Rhapsody201821.9212.195
3.Spectre201520.5202.190
4.Avatar200918.9531.772
5.Skyfall201217.7152.083
6.Gooische Vrouwen 2201416.9272.002
7.Lord of the Rings: The Return of the King200316.4062.077
8.Harry Potter and the Philosopher’s Stone200115.3572.180
9.Gooische Vrouwen201115.0221.919
10.Star Wars: The Force Awakens201514.3681.359
11.Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring200114.3581.891
12.Harry Potter and the Chamber of Secrets200213.6131.883
13.Lord of the Rings: The Two Towers200213.5701.746
14.Avengers: Endgame201913.4361.202
15.The Lion King (1995)199513.3502.563


Wanneer we een inflatiecorrectie toepassen, zakt Avengers: Endgame terug naar plek 22. Dit komt met name ten gunste van oudere titels als The Lion King (positie 6) en Dances with Wolves (positie 8). De lijst wordt wederom aangevoerd door Titanic en Bohemian Rhapsody.

Films die in de afgelopen 28 jaar de hoogste recette behaalden in Nederland - gecorrigeerd voor inflatie

Jaar van release (NL)Recette (x 1.000)Bezoek (x 1.000)
1.Titanic199834.8993.405
2.Bohemian Rhapsody201822.2942.195
3.Avatar200921.9481.772
4.Spectre201521.3512.190
5.Harry Potter and the Philosopher’s Stone200121.2592.180
6.The Lion King (1995)199521.0372.563
7.Lord of the Rings: The Return of the King200321.0182.077
8.Dances with Wolves199120.2721.585
9.Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring200119.8761.891
10.Skyfall201219.5592.083
11.Harry Potter and the Chamber of Secrets200218.0331.883
12.The Lord of the Rings: The Two Towers200217.9761.746
13.Gooische Vrouwen 2201417.7892.002
14.Gooische Vrouwen201116.9671.919
15.Jurassic Park199316.7441.850
16.Star Wars: The Force Awakens201514.9501.359
17.Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2201114.6851.364
18.Flodder in Amerika!199214.2311.494
19.Minions201513.7431.618
20.The Hobbit: An Unexpected Journey201213.7031.212
21.Harry Potter and the Goblet of Fire200513.6381.352
22.Avengers: Endgame201913.4361.202
23.Harry Potter and the Half-Blood Prince200913.1341.359
24.The Hobbit: The Desolation of Smaug201312.8551.155
25.Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest200612.8321.493


Hoewel Avengers: Endgame in Nederland dus nog een hoop titels voor zich moet dulden (naast Avatar onder andere Gooische Vrouwen 1 en én de gehele Lord of the Rings­-trilogie), is het wel de eerste film uit 2019 die meer dan één miljoen bezoekers weet te trekken. Daarnaast is het, ook in Nederland, tot op heden de meest succesvolle film uit het Marvel Cinematic Universe (MCU). Of Avengers: Endgame de meest succesvolle film van het jaar blijft, is echter nog maar de vraag: het lijkt erop dat de remake van The Lion King het nóg beter gaat doen dit jaar.

Benieuwd naar meer statistieken of een andere vraag? Neem gerust contact met ons op.

De inflatiecorrectie is handmatig toegepast op basis van de jaarmutatie consumentenprijsindex van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Naast inflatie speelt de stijging in de ticketprijs uiteraard ook een rol. Dat is in de berekening niet meegenomen. Succesvolle films uitgebracht vóór 1991 zijn in dit verhaal niet meegenomen, omdat hiervan de recette lastig te achterhalen is.

Voorlopige cijfers 29 juli 2019, correcties/wijzigingen voorbehouden. Exclusief re-releases.

Bronnen:
Box Office Mojo (onderdeel van IMDb)
Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS)
Jaarverslagen NVBF 1991-2018
© Maccsbox – NVBF, FDN The Netherlands